Medycyna estetyczna jest dziedziną wiedzy pokrewną chirurgii plastycznej, lecz nie jest jej nowoczesnym odłamem. Powstała niezależnie w 1989 roku wraz z odkryciem botoxu i początkiem jego stosowania w upiększaniu elementów twarzy. Aczkolwiek donosi się, że jej początki sięgają starożytnego Egiptu, w którym wybielano zęby moczem.

Chirurgia natomiast rozwijała się z konieczności, wraz z toczonymi na przestrzeni dziejów wojnami. W Indiach naprawiania szkód powstałych w walce podejmowali się medycy już 4000 lat temu. W Europie na rozwój tej gałęzi medycyny wpłynęły I i II wojna światowa, a także zapoczątkowane w owych czasach stosowanie znieczulenia.

chirurg estetyczny przy pacjencie

Co różni medycynę estetyczną od chirurgii plastycznej?

Podstawową różnicą dzielącą obie specjalizacje medyczne jest stopień ingerencji w ciało pacjenta. Medycyna estetyczna wyklucza wprowadzanie trwałych zmian ciała po to, by osiągnąć pożądany przez pacjenta efekt. Nie przeprowadza się więc w niej powszechnie znanych z chirurgii zabiegów, do których należą dla przykładu: odsysanie tłuszczu, chirurgiczne powiększanie piersi czy naciąganie skóry twarzy celem liftingu.

Znaczenie chirurgii

W chirurgii nierzadko do ciała wprowadza się implanty (najczęściej piersi i pośladków) lub w celach plastycznych trwale pozbawia się go określonych części: kości (np. nosa) czy chrząstek (np. uszu), a także uzupełnia się ubytki ciała tkankami pochodzącymi z innych jego części.

W medycynie estetycznej nie dokonuje się inwazyjnych zabiegów. Jej zadaniem jest upiększanie i korekta niedoskonałości urody. Można stwierdzić, że w przeciwieństwie do chirurgii – eksploatuje – ona organizm w celu wydobycia z niego wszystkich naturalnych możliwości regenerujących i odmładzających. Stanowi więc alternatywę dla klasycznej medycyny i przekonują o tym jej możliwości. Prześledzić je można przez porównanie procedur i skutków niektórych zabiegów stosowanych w obu dziedzinach wiedzy.

Jakie różnice w zabiegach medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej?

Do przykładowych zabiegów należą:

  • lifting skóry twarzy – w medycynie estetycznej, podczas likwidacji zmarszczek z twarzy nie naciąga się jej i nie zmienia naturalnego położenia skóry, a dostarcza bodźców, które wyzwalają samonaprawcze właściwości skóry i w ten sposób ją odmładzają,
  • redukcja tkanki tłuszczowej – kiedy redukuje się tkankę tłuszczową nie wysysa się jej i nie pozostawia pacjenta w łóżku szpitalnym, lecz wprowadza do ciała preparaty lub poddaje się skórę takim oddziaływaniom (np. ultradźwiękami), by organizm rozpuścił i wydalił komórki tłuszczowe, a po bezbolesnym zabiegu wraca się do domu (jest to znakomite wsparcie w odchudzaniu),
  • podnoszenie opadających powiek – w podnoszeniu opadających powiek nie stosuje się skalpela i nie pozostawia ran oraz blizn, a wykorzystuje się najnowszą technologię plazmową, dzięki której bez żadnych skutków ubocznych osiąga się pożądane efekty,
  • powiększanie i wyrównywanie asymetrii piersi – jest również przeprowadzane w medycynie estetycznej, choć jest to wiedza mniej powszechna; podkreślić jednak należy, że względem chirurgii plastycznej wykazuje pewne ograniczenia i bezbolesne oraz bezpieczne powiększanie piersi możliwe jest tylko o jeden rozmiar z A do B, dotyczy więc małych piersi,
  • usuwanie zwiotczeń skórnych – z powodzeniem stosowane w medycynie estetycznej bez bólu i komplikacji pozabiegowych, lecz ograniczone jest do kilku części ciała.

Do jakiego lekarza się udać?

Znamienne jest, że obie gałęzie medycyny zajmują się korektą tych samych wad. Dzięki rozwojowi nowoczesnej technologii medycyna estetyczna zaczyna dostarczać alternatywy dla wykonywanych tradycyjnie zabiegów. Najlepszym na to przykładem jest podnoszenie powiek górnych, co do niedawna możliwe było tylko dzięki operacji chirurgicznej. Nie można więc zaprzeczyć, iż dziedziny te w pewnych obszarach zaczynają ze sobą konkurować.

Na skutek powyższego, pacjent staje przed dylematem – do kogo udać się na konsultację? Nie zawsze bowiem posiada gotową wizję zabiegu, któremu chciałby się poddać, a też nierzadko nie zna wszystkich możliwości jakie daje mu medycyna.

Jednoznaczny kierunek

Na powyższe pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Należy jednak wskazać co najważniejsze:

  • chirurgia plastyczna wprowadza trwałe zmiany, w medycynie estetycznej są one tymczasowe; co może okazać się istotne w trakcie dokonywania wyboru,
  • chirurgia plastyczna zajmuje się „dużymi problemami” – na przykładzie redukcji tłuszczu oferta pierwszej specjalizacji skierowana jest w większym stopniu do osoby otyłej, której waga nie pozwala normalnie funkcjonować lub z tego powodu choruje, a medycynę estetyczną powinna wybrać osoba, pozostająca w dobrze rokującym procesie odchudzania, który pragnie wspomóc,
  • w chirurgii plastycznej dokonuje się operacji, po których pozostają blizny, co dla osób chcących jedynie się upiększyć może stanowić pewną barierę.

Zmiany w chirurgii plastycznej

W końcu – w chirurgii plastycznej niektóre zmiany pozostają widoczne i wyglądają na sztuczne – co szczególnie na twarzy i/lub po jej liftingu prowadzić może do niezadowolenia z zabiegu.

Wydaje się więc, iż medycyna estetyczna wygrywa walkę z chirurgią tam, gdzie pacjent nie chce ponosić dużych kosztów w postaci cierpienia, blizn i rekonwalescencji, by zmienić to, co i tak nierzadko jest piętnem czasu, którego zatrzymać się nie da.