Aby zrozumieć, jaka jest różnica między lekarzem urologiem a andrologiem, należy poznać specyfikę tych dwóch specjalizacji. Nie ulega wątpliwości, że obie te dziedziny medycyny wykazują obszary wspólne, ale są między nimi również istotne różnice.

Od profilaktyki do leczenia poważnych schorzeń

Przede wszystkim warto powiedzieć, że andrologia wyodrębniła się z urologii jako dziedzina, która zajmuje się głównie męskim układem rozrodczym i wszystkimi kwestiami z nimi związanymi.

Urologia zajmuje się ponadto kwestiami związanymi z nerkami, chorobami gruczołu krokowego, jak również infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Ponadto leczy się urologiczne także infekcje dróg moczowych u mężczyzn, które są dolegliwościami coraz częstszymi ze względu na intensywny tryb życia, a tym samym na przykład brak czasu na zabiegi higieniczne w ciągu dnia.

Z kolei przyczyny generujące potrzebę wizyty u androloga to niepłodność, zaburzenia endokrynologiczne układu płciowego jak również zaburzenia libido. Można zatem powiedzieć,  że lekarz androlog jest męskim odpowiednikiem ginekologa.

Tym bardziej, że przez urologa leczone są zaburzenia hormonalne mężczyzn, a zatem w dzisiejszych czasach również panowie mają swojego specjalistę od spraw związanych ściśle ze swoją płcią i seksualnością.

urolog androlog w pracy

Przed samą wizytą

Zanim odbędzie się wizyta u androloga, tak czy inaczej często należy przyjść na wizytę do urologa, ponieważ dopiero zawężenie medycznej diagnostyki może określić rzeczywisty problem Pacjenta. Warto jednak cierpliwie podchodzić do tego tematu, gdyż dobra, kliniczna diagnostyka to podstawa do odzyskania zdrowia. Androlog we współpracy z urologiem i jego wstępną oceną znajdą źródło każdego męskiego problemu i drogę do jego medycznego rozwiązania lub zlecą dalszą diagnostykę.

Tym bardziej, że gama możliwości jest bogata i zróżnicowana – na przykład dla młodych mężczyzn i chłopców w wieku pokwitania jest androlog/urolog dziecięcy.

Warto także pamiętać, że w przypadku ostrych infekcji, którym towarzyszy temperatura czy problemy z oddawaniem moczu, swoje kroki należy skierować do urologa, a w przypadku chociażby problemów z potencją – do androloga. Androlog nie zajmuje się bowiem leczeniem bólu, krwawień czy zbijaniem temperatury, jak również innymi stanami wskazującymi na powagę dolegliwości Pacjenta.

Jeśli potrzebują Państwo specjalisty urologa w Bydgoszczy, można zacząć od skrupulatnego przewertowania sieci internetowych bogatych w doświadczenia Pacjentów. Teoretycznie pozwoli to uniknąć pułapek i w efekcie podejmować świadome decyzje, które z pewnością przełożą się na Państwa zdrowie i długoterminowe efekty w leczeniu, natomiast w praktyce zawsze lepiej jest porozmawiać ze specjalistą w gabinecie lekarskim.

Urolog w Bydgoszczy – kiedy należy pilnie się rejestrować

Osoby borykające się z problemami natury urologicznej zwlekają wielokrotnie z wizytą u lekarza, są jednak sytuacje, gdy decyzja o umówieniu wizyty zapada natychmiast. Trzeba działać niezwłocznie, gdy zauważą Państwo u siebie:

 • problemy z nietrzymaniem moczu lub z jego oddawaniem, ale również ból przy oddawaniu moczu,
 • jednorazowy lub powtarzający się ból prącia podczas stosunku płciowego,
 • bóle niewiadomego pochodzenia w dole pleców, pojawiające się w zasadzie bez przyczyny (warto zbadać w takim przypadku nerki a tym też zajmuje się urolog),
 • jakiekolwiek zmiany w gruczole krokowym których wcześniej nie było (każda narośl czy zmiana skórna może mieć znaczenie i niesie ryzyko określonych chorób, więc tym bardziej warto poddać się badaniu),
 • w ostatnim czasie niepokojący wypływ płynów z cewki moczowej, co również bez wątpienia wymaga obserwacji urologicznej i nie powinno się lekceważyć tych objawów.

Androlog w Bydgoszczy – w jakich przypadkach zdecydować się na wizytę?

Na podstawie doświadczeń Pacjentów, ale również w oparciu o ogólną wiedzę medyczną, wizyta o androloga zalecana jest między innymi w przypadku:

 • długotrwałych bezskutecznych starań o poczęcie przy braku przeciwwskazań ze strony obojga partnerów i w sytuacji, kiedy oboje są płodni,
 • gdy od określonego czasu zauważalny jest nienaturalny spadek libido i całkowity brak zainteresowania współżyciem bez wyraźnej przyczyny,
 • gdy można podejrzewać zaburzenia endokrynologiczne układu rozrodczego objawiające się zaburzeniami seksualnym
 • kiedy zachodzi podejrzenie zaburzeń układu hormonalnego objawiających się nerwowością, pobudzeniem, bezsennością przy braku wytłumaczenia dla takiego stanu.

Zdarza się, że wystarczy jedna konsultacja i podstawowe badania, aby otrzymać diagnozę, często jednak wskazana jest bardziej szczegółowa diagnostyka. Ważne, aby znaleźć przyczynę dyskomfortu czy niedomagania, ponieważ na tej podstawie zapaść może decyzja o ewentualnym dalszym leczeniu.

Andrologia, urologia i zgłębienie tematu z męskiego punktu widzenia

Należy pamiętać, że o ile urolog jest lekarzem dostępnym zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet, o tyle usługi androloga skierowane są tylko do mężczyzn. Wyodrębnienie się andrologii z urologii jest bez wątpienia zapotrzebowaniem obecnych czasów, w których mężczyźni są coraz bardziej świadomi zagrożeń wynikających z chorób męskiego układu płciowego. Przykładem może być brak samorealizacji w zakresie bycia rodzicem, odczuwany dotkliwie przez mężczyzn, którzy mimo długoletnich starań pozostają bezdzietni.

Coraz uważniej zwracają oni wtedy uwagę na swoje organy rozrodcze i tym samym częściej się badają.

Istota profilaktyki

Profilaktykę zdecydowanie warto zacząć od zmiany diety na zdrowszą, tym bardziej, że ilość i jakość konserwantów spożywanych każdego dnia często znacznie przekracza zalecane dobowe normy, a to przekłada się na funkcjonowanie układu hormonalnego i bezpośrednio – układu płciowego.

Podsumowując: powstanie nowej odnogi gałęzi medycznej jaką jest andrologia i powszechne zainteresowanie leczeniem męskiej bezpłodności to niemal znak czasów.

Androlog leczy ponadto takie choroby jak:

 • andropauza,
 • stulejka,
 • zespół metaboliczny,
 • zapalenie stercza,
 • żylaki.

Androlog dziecięcy zajmuje się z kolei takimi przypadłościami jak: wybrzuszenia moszny małoletniego, asymetria w ułożeniu jąder w worku mosznowym, wszelki ból w okolicy pachwin, jak również zaburzenia w rozwoju płciowym.

Urolog lecz z kolei takie problemy zdrowotne jak: zmiany w ilości i częstości oddawania moczu, ból w okolicach łonowych, ból lędźwiowy, krew w moczu, ropę w moczu, nietrzymanie moczu i pieczenie miejsc intymnych.

Sprawdzona i ceniona Klinika zamiast przypadkowych adresów

Omawiając szczegółowo kwestie urologii i andrologii należy stwierdzić, że chociaż obecnie można w kilka chwil znaleźć lekarza, wpisując do wyszukiwarki: urolog Bydgoszcz czy androlog Bydgoszcz, warto jeszcze mieć wiedzę, który specjalista pomoże akurat w Państwa sytuacji. Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie dobrym drogowskazem podczas poruszania się wśród niełatwych zagadnień medycznych i tym samym usprawni proces osiągania leczniczego celu. Z doświadczonym lekarzem w parze idzie skuteczność leczenia, dlatego nie warto zwlekać!

Specjaliści z zakresu urologii i andrologii czekają na Państwa – pragnąc służyć swoją wiedzą i profesjonalizmem.