andropauza bydgoszczW przeciwieństwie do kobiet, u mężczyzn zmiany w układzie hormonalnym są w większym stopniu rozciągnięte w czasie i zindywidualizowane. Nie występuje więc w określonym wieku, jak u kobiet, nagły spadek poziomu męskich hormonów.

Ponadto na przebieg tego procesu ma wpływ wiele czynników środowiskowych i związanych ze stylem życia. Niebagatelne znaczenie mają tu: nadwaga, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów i brak aktywności fizycznej, które to przyśpieszają proces przekwitania.

Spadek męskich hormonów rozpoczyna się zwykle po 30 roku życia, a szacowany w populacji Panów ich ubytek wynosi 1% na rok.

Dlatego też dopiero 40-letni mężczyzna może sporadycznie poczuć jakieś różnice wynikające z tych zmian, a rzeczywiste ujawniają się w sposób wyraźny po 50 roku życia.

Zaburzenia

Zmiany te są ściśle związane z pracą czterech gruczołów wydzielania wewnętrznego, które produkują coraz mniejszą ilość hormonów: jądra – testosteronu, nadnercza – androgenów DHEA, przysadka mózgowa – hormonów wzrostu, a szyszynka mniejszą ilość melatoniny.

Z tymi zaburzeniami hormonalnymi mężczyzn wiąże się wiele pojawiających się dysfunkcji oraz spadek wydolności organizmu.

Jakie są konsekwencje zaburzeń hormonalnych mężczyzn?

Do podstawowych zmian, jakie niesie ze sobą andropauza zalicza się:

  • obniżenie popędu płciowego i zaburzenia wzwodu – co jest bezpośrednią konsekwencją spadku poziomu testosteronu; dodatkowo mogą występować: obniżenie nastroju, czasem pojawienie się dysforii, spadek sprawności fizycznej i psychicznej oraz zaburzenia pamięci,
  • obniżenie odporności organizmu i pogorszenie samopoczucia – na co bezpośrednio wpływa spadek DHEA,
  • spadek szybkości przemiany materii i regeneracji organizmu – na co wpływają ubytki hormonu wzrostu,
  • oraz zaburzenia rytmu dobowego i czasem bezsenność – na co wpływ mają zmiany w ilości wydzielanej melatoniny.

Im mężczyzna jest starszy, tym bardziej odczuwa te zmiany.

Ponadto andropauza wpływa również na zdrowie i jest przyczyną: miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, a także cukrzycy. Wszystkim powyższym zmianom można jednak zapobiegać, a dzięki medycynie również je hamować i pomniejszać nasilenie występujących objawów.

Czy możliwe jest leczenie andropauzy?

Lekarz urolog może pomóc pacjentowi doświadczającemu dyskomfortu z powodu zmian hormonalnych. Zarówno badania, jak i terapia mają typowy charakter. Po przeprowadzeniu podstawowych badań krwi i fizykalnych, jeśli jest taka potrzeba, lekarz może zlecić zastępczą terapię hormonalną.

Przeciwwskazaniami do jej stosowania są: czerwienica prawdziwa, rak prostaty oraz sutka. Istotne jest, by w czasie leczenia pozostawać stale w kontakcie z lekarzem i wykonywać badania kontrolne.

Właściwe leczenie

Andropauza i jej leczenie jest właściwie leczeniem starzenia się. Nie jest to kuracja odmładzająca, jednak przez wzgląd na jej efekty spowalniające procesy starzenia się można tak ją traktować.

W naszej poradni urologicznej znajdującej się w Świeciu, niedaleko Bydgoszczy, doświadczony urolog doradzi we wszystkich opisywanych wyżej problemach.