Problemy urologiczne w postaci nietrzymania moczu, trudności z oddawaniem moczu lub zauważalne defekty narządów płciowych wymagają specjalistycznej konsultacji. Przy odpowiednim rozpoznaniu można je właściwie leczyć i korygować w czasie mało inwazyjnych zabiegów z zakresu urologii estetycznej.

Jednakże najpierw warto wybrać odpowiedniego lekarza, który z wyczuciem zapozna się z naszym przypadkiem, postawi diagnozę i podpowie, jakie należy podjąć kroki, by odzyskać zdrowie i wygodę życia codziennego. A co Cię czeka podczas takiej wizyty, jakie badania są wykonywane i na co ogólnie powinniśmy się przygotować? Poniżej przedstawiamy kilka faktów, które pozwolą się nam oswoić z nieznanym.

Przygotowanie do wizyty

Wybierając się do poradni urologicznej, warto zabrać ze sobą posiadane wyniki badań krwi i moczu oraz wykonanych w ostatnim czasie prześwietleń czy USG jamy brzusznej – mógł je zlecić już lekarz rodzinny. Należy przypomnieć sobie wszystkie niepokojące objawy, można je nawet spisać, by w nerwowej sytuacji nic nam nie umknęło; przyda się też lista przyjmowanych niedawno leków, także ziołowych.

przed wizytą u urologa

Mężczyźni czasem muszą poddać się badaniu per rectum, czyli przez odbyt. Nie należy się tym jednak stresować. Badanie nie należy do najprzyjemniejszych, ale wykonane przez wykwalifikowanego urologa jest całkowicie bezbolesne. Jest ono wskazane w przypadku podejrzenia problemów z prostatą. Jeżeli jednak mamy do czynienia z problemami natury estetycznej, zazwyczaj wystarcza zewnętrzne badanie narządów moczowo- płciowych.

Co mnie czeka w czasie wizyty urologicznej?

Oprócz wspomnianego badania fizykalnego, zostaną przeprowadzone: wywiad zdrowotny, analiza dostarczonych wyników badań oraz USG jamy brzusznej, by zdiagnozować przyczynę wystąpienia określonych dolegliwości. W przypadku nietrzymania moczu celem lekarza będzie stwierdzenie, czy schorzenie jest skutkiem rozluźnienia mięśni dna miednicy czy też ma inne podłoże.

Warto pamiętać o tym, by do gabinetu wejść z nieco wypełnionym pęcherzem moczowym – wtedy możliwość dokładnego zbadania stanu problematycznego narządu będzie pewniejsza.

Kiedy urologia spotyka się z medycyną estetyczną i seksuologią

Wiele schorzeń, które zdiagnozuje urolog, można wyleczyć dzięki medycynie estetycznej, która korzystając z mało inwazyjnych metod znacząco poprawia komfort życia.

Do zabiegów tego typu zaliczają się:

  • plastyka wędzidełka i stulejki,
  • usuwanie torbieli moszny,
  • likwidacja mimowolnego oddawania moczu.

W gabinecie urologicznym pomoc uzyskają też panowie podejrzewający u siebie problemy z prostatą oraz doświadczający zaburzeń wzwodu. Schorzenia te mają kolosalny wpływ na samopoczucie, samoakceptację oraz komfort życia czy współżycia seksualnego. Mogą również stanowić objaw wielu nie zdiagnozowanych wcześniej poważnych chorób ogólnoustrojowych. Z tych, jak widzimy, wielu powodów wspomnianych wyżej dolegliwości nie można lekceważyć.

Diagnoza urologiczna

Wymienione dolegliwości nie są jedynymi sytuacjami, w których warto udać się do urologa. Jest to lekarz, którego konsultacja jest wskazana także w przypadku: zbyt częstego lub zbyt rzadkiego oddawania moczu, zmian w moczu (krew, białko, ropa, ciemna barwa itp.), bólu jąder, bólu dolnej części pleców a nawet obrzęku nóg.

Nigdy nie ignoruj sygnałów ostrzegawczych, wysyłanych przez Twoje ciało. Mogą one bowiem świadczyć o początku choroby. Dobra diagnostyka oraz wybór właściwej formy leczenia, w połączeniu z szybką reakcją na poczucie dyskomfortu, dadzą najlepsze rezultaty. Jeżeli dodatkowo będziesz w stanie poprawić swoje samopoczucie, eliminując defekt kosmetyczny, to sukces terapeutyczny murowany.