Kiedy niepokojące objawy związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu moczowego nasilają się, to najwyższa pora, by udać się do gabinetu urologicznego. Dobry urolog przeprowadzi trafną diagnozę i zaoferuje najbardziej skuteczny sposób leczenia dolegliwości.

Symptomy chorób układu moczowego

Ból podczas oddawania moczu (dysuria), potrzeba oddawania moczu w nocy (nykturia), ból brzucha bądź nienaturalna barwa moczu to podstawowe objawy chorób układu moczowego, takich jak zakażenie czy zapalenie. Jeżeli zaobserwują Państwo ciemnożółty, czerwony bądź zielonkawy odcień moczu – radzimy udać się do specjalisty. Niepokojąca jest również mętność moczu – może sugerować problemy ropne dróg moczowych.

Częstomocz czy nagłe parcie na pęcherz także skorelowane jest najczęściej z opisywanymi schorzeniami.

Przed pierwszą wizytą u urologa

Do poradni urologicznej powinniśmy udać się niezwłocznie, jeśli zaobserwujemy ropną wydzielinę czy poczujemy świąd albo zmieniony zapach moczu, podobny do zapachu amoniaku. Do mniej oczywistych symptomów schorzeń dróg moczowych należą ponadto gorączka, bóle lędźwi, czy dreszcze. Kiepskie samopoczucie, bóle mięśni, obrzęk jąder, zaczerwienienie prącia również związane są z opisywanymi stanami chorobowymi.

pężczyzna po wizycie u urologa

Jak dbać o siebie, by uniknąć wizyty w gabinecie urologicznym?

By cieszyć się dobrym zdrowiem układu moczowego, powinniśmy pamiętać o profilaktyce, na którą składa się:

  • unikanie alkoholu i innych używek;
  • dbanie o właściwe nawodnienie organizmu przez spożywanie dużej ilości wody;
  • szczególna dbałość o higienę intymną, zastąpienie kąpieli w wannie prysznicem, podmywanie się po każdym skorzystaniu z toalety oraz po odbytym stosunku płciowym, rezygnacja z kiepskiej jakości preparatów do kąpieli na rzecz preparatów medycznych;
  • różnorodna, zbilansowana dieta pozwalająca utrzymać właściwą wagę ciała;
  • badanie prostaty u mężczyzn po 40 roku życia,
  • dostosowana do kondycji organizmu aktywność fizyczna.

Nierzadko zdarza się, że osoby prowadzące zdrowy tryb życia, a jednocześnie bardzo dbające o higienę miejsc intymnych chorują na dolegliwości układu moczowego. W przypadku omawianego tematu niemałe znaczenie mają bowiem czynniki genetyczne.

Gdy chodzi o zdrowie, nie warto zwlekać

Najlepiej udać się do dobrego urologa od razu, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy funkcjonowania dróg moczowych. Mężczyźni po 40 roku życia powinni natomiast profilaktycznie wykonać w gabinecie urologicznym badanie prostaty. Warto wówczas zabrać wszystkie dotychczasowe wyniki badań oraz listę przyjmowanych leków. Zachęcamy do dokładnego przemyślenia objawów, jakie Państwa dotyczą.

Czasem zdarza się, że pod wpływem stresu Pacjenci nie potrafią sobie przypomnieć niektórych istotnych faktów.

Życzymy Państwu zdrowia i jak najlepszego samopoczucia, jednak w przypadku wystąpienia symptomów chorób układu moczowo-płciowego zapraszamy do naszego gabinetu urologicznego. Czekamy na Państwa w Świeciu, gdzie w klinice medycyny estetycznej Kwel-Med zajmujemy się między innymi leczeniem prostaty, medycyną estetyczną czy dermatologią estetyczną.

Kwel-Med zaprasza

Nasz gabinet urologiczny to placówka godna zaufania. Nie jest to zwykła przychodnia jaką można znaleźć w Świeciu. Dokładamy wszelkich starań, by nasz instytut medycyny estetycznej, w ramach której funkcjonuje gabinet, był miejscem komfortowym, w którym Pacjenci znajdą rozwiązanie swoich problemów zdrowotnych.