Spis treści


Lekarz urolog zazwyczaj kojarzony jest z pacjentami płci męskiej. I faktycznie, patrząc na chorych oczekujących na wizytę u specjalisty, naprawdę można odnieść wrażenie, że ta powszechna opinia jest zgodna z prawdą. W rzeczywistości jednak, nie tylko mężczyźni są pacjentami poradni urologicznych, ale w dużej mierze również panie. Urologia, to w końcu dziedzina medycyny zajmująca się wszelkimi schorzeniami układu moczowo – płciowego, a jak wiadomo posiadamy go wszyscy, niezależnie od płci.

Objawy, które powinny zaniepokoić

O ile w miarę regularne chodzenie do ginekologa, powoli staje się normą wśród kobiet, to jeśli chodzi o wizytę u urologa, sytuacja nie jest już taka klarowna i wiele pań w razie wystąpienia dolegliwości ratuje się „domowymi” sposobami. Jest to spowodowane tym, że większość kobiet uważa, że problemy związane z układem moczowo – płciowym są krępujące i wstydliwe.

urolog wsparcie dla kobiet

Tymczasem, urologa trzeba potraktować po prostu jak każdego innego lekarza specjalistę, do którego należy się udać, jeśli coś nam dolega. Urologia, to taka sama gałąź medycyny jak wszystkie inne i w ten sposób należy do tego podchodzić.

Bez zwłoki

Dlatego, nie zwlekaj z wizytą w specjalistycznej poradni, jeśli zauważysz u siebie jeden z poniższych objawów:

  • zwiększenie częstotliwości potrzeby korzystania z toalety,
  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
  • zmiana zabarwienia i zapachu moczu,
  • nietrzymanie moczu,
  • ból podbrzusza podczas mikcji.

Objawy te, oczywiście nie zawsze muszą świadczyć o procesie chorobowym, jednak zawsze należy zdiagnozować problem i znaleźć przyczynę ich występowania. Szczegółową diagnostykę oraz profesjonalne leczenie chorób układu moczowo – płciowego w okolicach Bydgoszczy oferuje prywatny gabinet urologiczny w Świeciu.

Urologia dla kobiet, czyli z czym najczęściej zmagają się panie?

Najczęstsze dolegliwości kobiet ze strony układu moczowego związane są przede wszystkim z ich budową anatomiczną, charakteryzującą się krótką i położoną blisko odbytu cewką moczową. Jest to zazwyczaj przyczyna nawracających zapaleń pęcherza. W takim przypadku urolog, zleca wykonanie posiewu moczu oraz ordynuje leki wypłukujące bakterie z pęcherza, a czasem zaleca antybiotykoterapię.

Kłopotliwy dyskomfort

Inna częstą, kobiecą dolegliwością, która dodatkowo wywołuje poczucie wstydu i dyskomfortu, jest nietrzymanie moczu. Naprawdę warto pokonać barierę wstydu i wybrać się na konsultację do specjalisty, gdyż dzisiejsza urologia radzi sobie z tym problemem bardzo dobrze (począwszy od leczenia farmakologicznego, a skończywszy na zabiegach laserowych).

Kobiety, do poradni urologicznych zgłaszają się również z powodu wystąpienia tzw. częstomoczu, czyli częstej potrzeby korzystania z toalety w ciągu doby. Przyczyn takiego stanu, może być wiele, dlatego niezbędna jest wizyta u dobrego urologa, który zdiagnozuje problem i wdroży odpowiednie leczenie.

Nie taki urolog straszny…

Badanie wykonywane przez urologa, choć zapewne nie należy do najprzyjemniejszych, w rzeczywistości trwa tylko chwilę i naprawdę nie należy się go bać. Duża część wizyty, to wywiad lekarski, polegający na zebraniu jak największej ilości informacji na temat dolegliwości.

Następnie pacjentka zostaje poddana badaniu palpacyjnemu takich partii ciała jak podbrzusze, ujście cewki moczowej, krocze oraz lędźwie.

W gabinecie urologicznym w Świeciu, wszystkie badania wykonywane są z zachowaniem najwyższych standardów medycznych oraz poszanowaniem intymności pacjentek, dlatego nie należy się ich obawiać, tylko potraktować tak samo jak badania wykonywane przez lekarzy innych specjalności.

Warto przeczytać: Dermatologia estetyczna, czyli profilaktyka, korekta i odmładzanie


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Dlaczego kobiety powinny odwiedzać urologa?

Urolog nie jest specjalistą wyłącznie dla mężczyzn; kobiety również mogą mieć problemy z układem moczowo-płciowym, które wymagają specjalistycznej opieki.

Jakie objawy u kobiet powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u urologa?

Zwiększona potrzeba korzystania z toalety, ból i pieczenie podczas mikcji, zmiana zabarwienia i zapachu moczu, nietrzymanie moczu oraz ból podbrzusza.

Jakie są najczęstsze problemy urologiczne, z którymi zgłaszają się kobiety?

Nawracające zapalenia pęcherza, nietrzymanie moczu i częstomocz.

Czy wizyta u urologa jest czymś, czego kobiety powinny się obawiać?

Nie, badanie urologiczne jest krótkie i przeprowadzane z zachowaniem najwyższych standardów medycznych oraz poszanowaniem intymności pacjentek.

Jakie metody leczenia są dostępne dla kobiet z urologicznymi problemami?

Leczenie może obejmować farmakoterapię, posiew moczu, antybiotykoterapię oraz w niektórych przypadkach zabiegi laserowe.