Poradnia urologiczna przyjmuje pacjentów z chorobami układu moczowego i płciowego. Natomiast „na cito” oznacza w języku medycznym – na teraz, od razu, natychmiast. Krótko więc opiszemy zarówno to, czym zajmuje się urologia, jak i stany, które wymagają szybkiej konsultacji ze specjalistą.

O urologii „na cito” można mówić z dwóch powodów. Po pierwsze, na cito jest potrzebna większa liczba specjalistów, gdyż w niejednej poradni, a też nierzadko ciężko ją znaleźć w pobliżu miejsca zamieszkania, terminy przyjęcia są zwykle odległe.

Po drugie natomiast, bo stany nagłe w urologii są wyjątkowo nieprzyjemne, pomijając te, które zagrażają życiu. Niemal każdy wie jak dokuczliwe i właściwie uniemożliwiające wykonywanie codziennych czynności może być „zwykłe” zapalenie pęcherza moczowego. Z pewnością nie można go porównać do zapalenia gardła.

urolog na cito sprawdzanie godziny

Czym zajmuje się urologia?

Specjalizacja ta skupia się na rozpoznawaniu i leczeniu chorób i wad narządów układu moczowego i narządów płciowych u dorosłych i dzieci. Obejmuje ona szereg bardzo dokuczliwych chorób, które często muszą być operowane. Urologia bowiem jest specjalizacją zabiegową, tj. większą część pracy lekarz spędza na sali operacyjnej, niż w poradni urologicznej.

Niesie to ze sobą pewien stopień zwiększonego zaufania, gdyż każdy urolog jest też chirurgiem i w trakcie specjalizacji odbył dwuletni staż chirurgiczny, co w starej nomenklaturze przekłada się na specjalizację z zakresu chirurgii ogólnej.

Zabiegi chirurgiczne

Natomiast zabiegów chirurgicznych w tej specjalizacji przeprowadza się wiele i wymienimy tylko niektóre z nich. Dotyczą one: endoskopii, zabiegów otwartych – plastyk członka, napletka, operacji chorób jąder (np. wnętrostwa), usuwania torbieli, operacji żylaków powrózka nasiennego, adenomektomii, zabiegów na miedniczkach nerkowych, rekonstruujących moczowody, nietrzymania moczu, a także zabiegów onkologicznych, gdy rak umiejscowiony jest na narządach moczowych lub rodnych męskich i żeńskich, w tym jedną z największych operacji w chirurgii w ogóle – cystektomii wraz z limfadenektomią.

Jakie choroby leczone są w poradni urologicznej?

Oczywiście do poradni urologicznej zgłaszają się pacjenci, którzy często muszą być poddani operacji, lecz tutaj omówimy stany nieprzyjemne, w których pomoc ambulatoryjna jest wystarczająca. Niestety, jak już pisaliśmy, na tę pomoc czekać nie można, a nierzadko czekać trzeba. Ostatecznie więc, często pomoc urologa chory otrzymuje w szpitalu, gdzie skierowany jest przez lekarza pierwszego kontaktu.

Wśród dokuczliwych stanów urologicznych, które nie wymagają zabiegu i nie kwalifikują się do leczenia szpitalnego lub wystarczą leki, by chociaż początkowo znaleźć ulgę, należy wymienić przede wszystkim:

  • stany zapalne pęcherza moczowego (i dróg moczowych),
  • kolkę nerkową – która nie leczona może doprowadzić nawet do śmierci,
  • infekcje narządów płciowych w przebiegu różnych chorób, w tym wenerycznych,
  • komplikacje urologiczne spowodowane odwodnieniem, które przeżywane jest podobnie lub gorzej, jak stan zapalny pęcherza,
  • krwiomocz z bólem – co wskazuje na wiele chorób dróg moczowych, lecz wiele z nich leczona jest farmakologicznie,
  • kamicę układu moczowego – na którą nierzadko wskazuje krwiomocz; co wiadome, niesie ze sobą silne bóle, a w przypadku niezaawansowanym lub drobnej wielkości złogach leczona jest farmakologicznie,
  • trudności w oddawaniu moczu – mające wiele przyczyn i budzące nieprzyjemne odczucia,
  • gruźlicę urogenitalną – w której, gdy jest zaawansowana, występować może krwiomocz, ból podczas występującego częstomoczu, ból w okolicy lędźwiowej, a także stany gorączkowe.
  • inne zapalenia – jąder, prostaty, a także stany grzybiczne i inne.

Przypadki stanów nagłych

Liczba stanów nagłych w urologii jest więc duża, a niektóre są pospolite. Poradni urologicznych brakuje, a system nakazuje wizytę najpierw u lekarza rodzinnego. Często więc pacjent nie może otrzymać pomocy od razu u specjalisty i bywa leczony zachowawczo. Nie wydaje się, by było to rozwiązanie oczekiwane przez większość chorych. Rynek usług medycznych pozostawia jednak alternatywę w postaci możliwości wizyty w gabinecie prywatnym.