Usieciowany kwas hialuronowy to wypełniacz. Cząsteczki połączone są w sieć, co powoduje, że podany depozyt wypełnia ubytki tkankowe. Poszczególne preparaty różnią się gęstością, stopniem usieciowania, wielkością cząsteczek, ale idea jest zawsze ta sama: podajemy depozyt, który będzie chłonął wodę i nadawał tkance objętość.
Rzadszych preparatów używamy do wypełnienia płytkich zmarszczek, delikatnego uwydatnienia ust. Gęstsze są zarezerwowane dla dużych ubytków oraz do tak zwanej wolumetrii. Należy zauważyć, że młoda twarz ma kształt trójkąta (lub serca) skierowanego wierzchołkiem w dół.
Z wiekiem twarz staje się gruszkowata, główna objętość przesuwa się w dół a w okolicach skroni widoczne są ubytki. W okolicy jarzmowej (poniżej i w bok od oka) ubytki są bardzo widoczne. Korekcie tych niedoborów służy właśnie wolumetria. Usieciowanego kwasu hialuronowego używamy również do modelowania ust.
Zabieg pod znieczuleniem
Wtedy występuje on zwykle z Lignocainą- środkiem znieczulającym – tak by zabieg był maksymalnie komfortowy dla pacjentki. Kwas hialuronowy absorbuje wodę, więc pełen efekt zabiegu będzie widoczny dopiero po kilku dniach. Kwas hialuronowy podajemy igłą lub kaniulą. Aby podawać kwas hialuronowy należy dobrze orientować się w anatomii twarzy- zarówno dla uniknięcia powikłań jak i dla uzyskania pożądanego efektu estetycznego.
Nieusieciowany kwas hialuronowy to biostymulator- pobudza fibroblasty do tworzenia własnego kwasu hialuronowego a dodatkowo absorbuje wodę- dając efekt napięcia i nawilżenia skóry. Stosowane przeze mnie preparaty (Tensor Lift oraz Sunekos) stanowią połączenie kwasu hialuronowego z substancjami odżywiającymi skórę. Dzięki takiemu połączeniu efekt odmłodzenia- tzw. rewitalizacji skóry jest jeszcze większy.
Najbardziej komfortowy sposób podania to mezoterapia przy użyciu aparatu zasysającego skórę i wykonującego bezboleśnie mikronakłucia.
Skuteczność kwasu
Hydroksyapatyt wapnia to także wypełniacz ze względu na zwartość karboksymetylocelulozy, ale również bardzo silny biostymulator. Zawiera on hydroksyapatyt wapnia, która to substancja bardzo silnie stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu. Po biodegradacji (tj. naturalnym rozkładzie) hydroksyapatytu wapnia pozostaje rusztowanie łącznotkankowe, takie jak w młodej skórze.
Dzięki temu następuje cofnięcie wieku skóry. Efekty działania utrzymują się ponad 2 lata. Podaje się go przy pomocy igły lub kaniuli, tak jak klasyczne wypełniacze z kwasu hialuronowego.
UWAGA: nie można stosować hydroksyapatytu wapnia tam gdzie stosowano nici polimleczanowe: PLLA.
Kolagen- Linerase. Atelokoagen stymuluje fibroblasty do wytwarzania kolagenu typu III. Od 30 roku życia w skórze sukcesywnie ubywa kolagenu, co powoduje widoczne efekty starzenia. Podanie kolagenu daje efekt odmłodzenia skóry. Preparat podaje się w formie mezoterapii z aparatu, co daje największą skuteczność oraz gwarantuje bezbolesne podawanie. Bardzo korzystne jest łączenie tego preparatu z terapią, hydroksyapatytem wapnia (Crystalys) lub aminokwasami z kwasem hialuronowym (Sunecos).
Nici PLLA, PDO, oraz tzw. nici hialuronowe
Zacznijmy od tzw. nici hialuronowych.
Nie są to nici tylko depozyty kwasu hialuronowego.
Są one podawane przy pomocy kaniuli tak jak klasyczne nici. Dają dobry efekt liftingu, ale nie tak silny jak nici haczykowate. Znacznie lepiej od kwasu hialuronowego sprawdza się tutaj hydroksyapatyt wapnia (Crystalys) Prawdziwe nici to nici PDO, czyli polidioksanonowe oraz PLLA, czyli polimleczanowe.
Te drugie są nieco droższe, ale dają silniejszy efekt liftingu. Jedne i drugie występują w wersji bez haczyków- jako nici proste lub zwinięte w spiralkę, tzw. nici spring.Wtedy wykorzystujemy wyłącznie efekt biostymulujący nici, tj. ich zdolność pobudzania fibroblastów do tworzenia kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.
Jeżeli natomiast chcemy uzyskać efekt uniesienia tkanek (np. dla likwidacji tzw. chomików) – stosujemy nici z haczykami- zarówno PDO jak i PLLA. Nici z haczykami zwykle są zakładane przy użyciu kaniuli.
Najważniejsze założenia
Założenie ich wymaga znieczulenia przez ostrzyknięcie lignocainą. Nici zakładane przez osobę odpowiednio wyszkoloną to zabieg całkowicie bezpieczny i niemal bezbolesny. Skuteczność nici haczykowatych zbliża medycynę estetyczną do chirurgii plastycznej przy znacznie niższej cenie i mniejszym ryzyku zabiegowym. Nici są bezkonkurencyjne do liftingu okolic oczu.
Dają znakomity efekt przy zasinieniach pod oczami, tzw. workach pod oczami oraz przy wiotkości skóry powiek dolnych. Dla opracowania powiek dolnych dysponujemy specjalnymi nićmi na mirokaniuli.
Założenie ich to pewnego rodzaju kunszt zabiegowca, ale efekty są porażające.
NAJWAŻNIEJSZE
Ceny naszych zabiegów. U nas płacą Państwo za wysoką jakość zabiegu oraz najwyższą jakość preparatów. Jeżeli ktoś oferuje modelowanie ust w cenie 400 zł a dobrej jakości preparat kosztuje 270 do 350 zł to pytania nasuwają się same. Często zdarza mi się poprawiać powikłania po tzw. „tanich zabiegach” i proszę mi wierzyć, że koszt leczenia powikłań jest znacznie wyższy niż cena zabiegu, który należało wykonać w normalnej cenie.
Każdy powinien sobie zadać pytanie, czy rzeczywiście chce zaoszczędzić na zabiegu ryzykując własnym zdrowiem? Czy ktoś skorzystałby z tańszych linii lotniczych wiedząc, że ich samoloty często spadają?