Poradnia urologiczna, to ten typ placówki medycznej, od której większość ludzi stara się trzymać jak najdalej. W ciągu swojego życia korzystamy z porad wielu lekarzy specjalistów, jednak urolog plasuje się na końcu listy tych, których odwiedzamy bez oporu. Bo o ile wizyta u internisty, pulmonologa czy kardiologa nie budzi raczej sprzeciwu, to już konsultacja u specjalisty urologii wywołuje niechęć, poczucie wstydu i zażenowania.
Kim są pacjenci poradni urologicznych?
Pacjenci, którzy są najczęściej kojarzeni z tą dziedziną medycyny to dojrzali mężczyźni, których dotyka łagodny przerost gruczołu krokowego. Rzeczywiście jest to częsta przypadłość, związana przede wszystkim z procesem starzenia, a jej objawy są na tyle dokuczliwe, że w końcu nawet najbardziej oporni panowie zgłaszają się do poradni urologicznej.
Jednak leczenie przerośniętej prostaty, to nie jedyny problem medyczny, którym zajmują się urolodzy. Do ich obowiązków należy wiele schorzeń układu moczowo – płciowego zarówno mężczyzn jak i kobiet.
Do najczęściej spotykanych należy:
- zapalenie pęcherza moczowego,
- zakażenia układu moczowego,
- kamica układu moczowego,
- krwiomocz,
- nietrzymanie moczu,
- zaburzenia erekcji.
Dlaczego nie warto zwlekać?
Objawy chorób układu moczowego bywają bardzo nieprzyjemne, dlatego w interesie samego pacjenta leży, aby przezwyciężyć niepotrzebne lęki i udać się do lekarza specjalisty. Wiele z tych schorzeń, po zdiagnozowaniu można szybko i bezboleśnie wyleczyć, przywracając pacjentom utracony komfort życia. Dlatego, przy stwierdzeniu jakichkolwiek niepokojących symptomów (np. ból podczas mikcji, zmiana zabarwienia i zapachu moczu) należy jak najszybciej szukać specjalistycznej pomocy.
Z racji, tego, że urologia często ma ścisły związek z ginekologią bądź medycyną estetyczną, zdarza się, że w obrębie jednej placówki medycznej funkcjonują współpracujące ze sobą poradnie.
Przykładem jest klinika w Świeciu, oferująca zabiegi medycyny i ginekologii estetycznej oraz porady i leczenie w gabinecie urologicznym.
Bądź odpowiedzialny – idź do urologa!
Cykliczne poddawanie się kontrolnym badaniom, można porównać do regularnego uprawiania sportu. Jedno i drugie działanie ma na celu zachowanie sprawności i dobrej kondycji psychofizycznej. Nie można skupiać się tylko na wysportowanej sylwetce i ładnym wyglądzie, o nasz organizm trzeba też zadbać „od środka”. Dlatego w mediach tak promowane jest ostatnio zdrowe odżywianie, ale też świadome i odpowiedzialne zachowania prozdrowotne polegające m.in. na poddawaniu się badaniom kontrolnym.
Badanie prostaty
Według specjalistów, każdy mężczyzna po ukończeniu 40 roku życia powinien raz w roku odwiedzić poradnię urologiczną w celu wykonania profilaktycznego badania prostaty.
Profilaktyka jest podstawą leczenia. Dzięki niej uniknąć można wielu schorzeń i ciężkich powikłań nieleczonych chorób. Warto o tym pamiętać i pokonać barierę wstydu zapisując się do urologa na podobnych zasadach, co na przegląd uzębienia do stomatologa. Takie postępowanie jest wyrazem odpowiedzialności i rozsądku.