Urologia to nauka zajmująca się budową, fizjologią i chorobami męskiego układu moczowo-płciowego oraz układu moczowego u kobiet – a częściowo także układem płciowym. Nie sposób wymienić wszystkich, nierzadko bardzo dokuczliwych, chorób urologicznych, którymi na co dzień zajmuje się lekarz specjalista.
Jakie choroby urologiczne występują najczęściej?
Można jednak wyróżnić najważniejsze ich grupy, są to:
- nawrotowe infekcje dróg moczowych,
- choroby męskich narządów płciowych,
- zaburzenia hormonalne mężczyzn (andropauza),
- choroby prostaty i penisa,
- zaburzenia wzwodu,
- i kamica moczowa.
Oczywiście wszystkim tym zachorowaniom można zapobiegać.
W profilaktyce schorzeń urologicznych najważniejsza jest wiedza.
Do jej składowych należą:
- znajomość czynników ryzyka,
- czynne reagowanie na wystąpienie tych, którym można zapobiegać,
- oraz świadome ich unikanie.
Doświadczenie kliniczne mówi nam, że do najważniejszych zmiennych, dzięki którym możemy zapobiegać wystąpieniu chorób, należy wiedza z następujących obszarów:
- w jakim wieku najczęściej ujawnia się określone zaburzenie,
- jakie czynniki środowiskowe zwiększają ryzyko zachorowania na określone choroby,
- jakie są pierwsze objawy rozwijającej się choroby,
Jak w praktyce zapobiegać wystąpieniu choroby?
Powyższe można omówić na przykładzie jednej z wcześniej wymienionych chorób – powiększeniu gruczołu krokowego. Wiadomo, że ryzyko jej wystąpienia wzrasta po 40 roku życia. Jej wystąpienie jest zależne od chorób prostaty w rodzinie, tj. w pewnym stopniu podatność ma charakter genetyczny.
Zdarza się, że przez to choruje kilku członków rodziny.
Czynnikiem predestynującym do zachorowania jest również otyłość, a ponadto: siedzący tryb życia, wstrzemięźliwość seksualna, choroby weneryczne i stany zapalne dróg moczowych. Podobnie działają duże ilości spożywanego mięsa, ostrych potraw oraz wysokoprocentowego alkoholu.
Więcej o zagrożeniach
Podsumowując, można stwierdzić, iż zwiększone zagrożenie wystąpienia chorób prostaty dotyczy mężczyzn, którzy:
- przekroczyli 40 rok życia,
- w ich rodzinie brat lub ojciec chorują na prostatę,
- mają nadwagę lub są otyli,
- nie mają partnerki seksualnej,
- prowadzą nieaktywny tryb życia,
- źle się odżywiają,
- i nadużywają alkoholu.
Wiedza na ten temat mówi wprost jak zapobiegać chorobie, gdyż niektóre z wymienionych czynników ryzyka są zależne od działań osoby zagrożonej jej wystąpieniem. Oczywiście zapobiegać można w ograniczonym stopniu – podatności genetycznej na zachorowanie nie da się usunąć, lecz wiadomo, że można ją umniejszyć, czy też zahamować.
W dużym stopniu, na omawianym przykładzie, może się do tego przyczynić porzucenie starych nawyków żywieniowych i alkoholu, wzrost aktywności i uprawianie sportu, a tym samym zrzucenie zbędnych kilogramów.
Jak przebiega badanie profilaktyczne u urologa?
Profilaktyka, poza opisanym wcześniej zapobieganiem wystąpienia choroby, ma również nieco bardziej fachowe znaczenie. Dotyczy ona badań okresowych, a szczególnie przeprowadzanych właśnie wtedy, gdy z fachowej wiedzy wynika, że już na to czas – w opisywanym przypadku jest to 40-ty rok życia mężczyzny.
Wskazana jest wówczas coroczna wizyta u lekarza urologa, w celu wykonania badania prostaty wykluczającego wczesny etap choroby – przerostu gruczołu krokowego. W opisywanym przypadku polega ono na badaniu palpacyjnym oraz na pobraniu krwi, z której izoluje się tzw. czynnik PSA (Prostate Specific Antigen). Substancja ta produkowana jest w gruczole krokowym i służy do upłynniania nasienia. Jej część przenika jednak do krwi. W przypadku zmian nowotworowych prostaty ilość PSA we krwi znacznie wzrasta. Jest to sygnał do przeprowadzenia dalszej diagnostyki.
Inne pojęcia
Kluczowym więc pojęciem dla profilaktyki jest „wczesne wykrywanie i zapobieganie”. Jako że większość z pacjentów nie ma wiedzy na temat każdej choroby (łącznie z elementami profilaktyki, którą samemu można wdrożyć), a posiada ją lekarz, zalecane są badania okresowe i interesowanie się własnym zdrowiem.
Na badania kontrolne do urologa zapraszamy do naszej poradni urologicznej Kwel-Med mieszczącej się w Świeciu niedaleko Bydgoszczy, w województwie kujawsko – pomorskim.