Trichologia to nauka zajmująca się badaniem włosów, stanem oraz chorobami owłosionej skóry, a także ich leczeniem.
Wyróżnia się:
- trichologię medyczną, zajmującą się kompleksowym leczeniem schorzeń skóry i włosów z zastosowaniem środków klinicznych oraz
- trichologię estetyczną, która obejmuje głównie czynności upiększające – fryzjerskie i kosmetyczne.
Od nazwy tej specjalizacji pochodzą również wykonywane w jej obszarze badania, jak właśnie badanie kamerą trichologiczną, zwane również trichoskopią.
Na czym polega badanie kamerą trichologiczną?
Jest to oczywiście badanie nieinwazyjne i bezbolesne, przeprowadzane z użyciem kamery i komputera. Kamera trichologiczna jest przykładana przez lekarza do skóry głowy pacjenta dzięki czemu uzyskuje się jej powiększenie do 250 razy. Bada się w ten sposób zarówno stan skóry, jak i mieszków włosowych. W międzyczasie wykonuje się zdjęcia, która służą do oceny postępów leczenia.
W przypadku wypadania włosów, przy braku chorób skóry, bada się jedynie włosy. W tym celu usuwa się nieznaczną ich ilość z głowy pacjenta, a następnie za pomocą aparatu analizuje się próbki. Ocenie poddawane są mieszki włosowe i łodygi włosów, co prowadzi do ustalenia przyczyn m.in. łysienia, a w konsekwencji odpowiedniego doboru metody leczenia (ogólnego i/lub miejscowego).
W jakim celu stosuje się badanie kamerą trichologiczną?
W przypadku braku chorób skóry – zazwyczaj głowy, badanie stosuje się w ocenie nadmiernego wypadania włosów i ich utraty.
Do najczęstszych typów zaburzeń, w których diagnostyka ta ma zastosowanie, należą:
- łysienie rozlane (androgenowe, telogenowe, plackowate rozlane),
- łysienie ogniskowe (łysienie plackowate, wszystkie typy łysienia bliznowaciejącego i dermatozy);
a także w wielu innych stanach, m.in.:
- anomaliach struktury włosów,
- w przypadku ciemieniuchy,
- łupieżu,
- łojotoku,
- łuszczycy,
- podrażnieniu i świądzie,
- wypadaniu włosów w czasie dojrzewania i po porodzie,
- oraz hiperhydrozie.
Wykonanie trichoskopii zaleca się w każdym wypadku łysienia u kobiet. Podobnie w przypadku mężczyzn z wyłączeniem łysienia typu męskiego (androgenowego).
Specyfika badań
Ponadto do badania istnieją wskazania w przypadku genetycznie uwarunkowanych zespołów uszkodzenia łodygi włosa. Przed badaniem należy umyć włosy bez stosowania jakichkolwiek kosmetyków do ich układania. Włosy farbowane wymagają kilkakrotnego umycia.
Nasza poradnia medyczna Kwel-Med mieszcząca się w Świeciu, w pobliżu Bydgoszczy, zajmuje się nie tylko diagnostyką, lecz również leczeniem chorób owłosionych miejsc ciała.