Spis treści


To co trzeba wiedzieć odnośnie osocza bogatopłytkowego- PRP to: a) zawiera ono większą ilość płytek krwi w centymetrze sześciennym niż krew, b) dzięki zwiększonej liczbie płytek zawiera ono zwiększoną ilość czynników wzrostu, które oddziaływają regeneracyjnie na tkanki, c) uzyskuje się je przez pobranie krwi i natychmiastowe odwirowanie: frakcję zawierającą krwinki czerwone wyrzucamy a żółtą warstwę PRP wykorzystujemy do zabiegu.

Zastosowanie osocza bogatopłytkowego

Wszędzie tam gdzie chcemy uzyskać spektakularny efekt odmłodzenia tkanek: zwiększoną produkcję tkanki łącznej, w tym włókien elastycznych oraz tworzenie nowych mikronaczyń które umożliwiają odżywienie tkanki. Twarz, szyja, dekolt- PRP to doskonały zabieg kilka dni po uprzedniej mezoterapii odżywiającej skórę. Uzyskujemy lepsze napięcie skóry, wygładzenie mikrozmarszczek oraz tzw. blask skóry. Bardzo korzystne jest wykonanie pilingu medycznego przed wykonaniem mezoterapii osoczem bogatopłytkowym- efekt regeneracji skóry jest wtedy jeszcze lepszy.

Bardzo istotny moim zdaniem jest sposób wykonania mezoterapii. Używam do tego aparatu podciśnieniowego, który zasysa skórę, następnie wkłuwa 5 mikroigieł na ściśle określoną głębokość, podaje dokładnie ustaloną ilość osocza (lub innej substancji wykorzystywanej w mezoterapii). Po pierwsze zabieg jest bezbolesny, po drugie działamy na 2 głębokościach- zwykle 1,2 mm i 0,9 mm- co znacząco podnosi skuteczność zabiegu, a po trzecie liczba wkłuć jest bardzo duża, co już samo w sobie bardzo silnie pobudza skórę. Na twarzy wykonujemy zwykle ok. 800 mikronakłuć. Gdybyśmy działali konwencjonalnie- wkłuwając się niewielką igła i strzykawką- wkłuć byłoby 50 do 80, przy czym nie byłoby żadnej możliwości kontroli na jakiej głębokości działamy (podanie preparatu za głęboko powoduje, że jest on wchłaniany od razu do naczyń a więc tracony).

Zabieg aparatem bardzo dobrze sprawdza się w okolicach oczu- szczególnie na powiekę górną i dolną. Gwarantuje nie tylko bardzo dużą skuteczność ale i bezpieczeństwo, co jest bardzo istotne ze względu na bezpośrednią bliskość gałki ocznej. Metodą mezoterapii można też podać znieczulenie- lignokainę do powieki górnej przed wykonaniem zabiegu plasmowego. Zabieg ten polega na stymulacji skóry impulsami elektrycznymi- następuje przeskok iskry elektrycznej pomiędzy urządzeniem a skórą powieki. Zwykle kilka dni wcześniej podaję preparat kwasu hialuronowego specjalnie dedykowany dla okolic oczu RRS HA Eyes. Bezpośrednio po wykonaniu plasmy podaję osocze bogatopłytkowe, co jeszcze bardziej wzmacnia efekty zabiegu. Zabieg plasmą stosuje się przy wiotkości, opadaniu powieki górnej, bywa on dobrą alternatywą w stosunku do leczenia chirurgicznego a jest znacznie mniej inwazyjny

Substancje stosowane w mezoterapii

Popularną substancją stosowaną w mezoterapii jest preparat Ialupro. Zwykle jest on stosowany jako zabieg jednorazowy- gdy chcemy uzyskać bardzo silną regenerację oraz tzw. efekt rozświetlenia skóry. Doskonale zabezpiecza skórę przed wyjazdem na wakacje, gdy spodziewamy się silnej ekspozycji na promieniowanie słoneczne lub na tzw. ostre górskie powietrze. Jest to też znakomity zabieg regeneracyjny po powrocie z wakacji.

Bardzo popularną substancja stosowaną w mezoterapii regeneracyjnej jest silisorg- którego bardzo istotnym składnikiem jest krzem- niezbędny dla dobrej kondycji skóry. Wchłanialność krzemu z przewodu pokarmowego jest nikła toteż podawanie przezskórne jest znacznie skuteczniejsze i daje znacznie szybsze efekty. I tu ciekawostka- zarówno osocze bogatopłytkowe- PRP jak i krzem stosujemy powszechnie w regeneracji skóry owłosionej głowy, a więc w leczeniu wypadania włosów. Bardzo ważna uwaga: przed zastosowaniem PRP na skórę owłosioną konieczne jest oznaczenie poziomu przeciwciał przeciwjądrowych we krwi. Jeżeli ktoś wykonałby zabieg PRP na skórę owłosioną głowy przy podwyższonym poziomie przeciwciał- ryzykuje możliwość doprowadzenia do nasilenia wypadania włosów.

Mezoterapia znajduje również zastosowanie w redukcji cellulitu, redukcji tkanki tłuszczowej oraz w likwidacji wiotkości skóry po liposukcji- ale o tym już w kolejnym artykule.

 

Następne artykuły będą poświęcone również powiększaniu penisa kwasem hialuronowym, powiększaniu piersi własnym tłuszczem i kwasem hialuronowym oraz zastosowaniu osocza bogatopłytkowego- PRP na okolice genitalne u kobiet i mężczyzn… W jakim celu? Tego dowiecie się z kolejnego artykułu. Dowiecie się również dlaczego zastosowanie osocza bogatopłytkowego po urazach ortopedycznych znacznie przyspiesza regeneracje tkanek, oraz dlaczego warto je stosować na okolice stawów przy bolesności związanej ze zmianami zwyrodnieniowymi.

Warto przeczytać: Jak rozwiązać problem nietrzymania moczu?

 


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jak działa osocze bogatopłytkowe PRP na skórę?

Osocze bogatopłytkowe PRP działa regeneracyjnie na tkanki, zwiększając produkcję tkanki łącznej oraz tworzenie nowych mikronaczyń, co umożliwia lepsze odżywienie tkanki.

Jakie są główne zastosowania osocza bogatopłytkowego?

Główne zastosowania to odmłodzenie tkanek, takich jak twarz, szyja, dekolt, oraz leczenie nadmiernego wypadania włosów.

Jakie substancje są stosowane w mezoterapii?

Stosuje się różne substancje, np. Ialupro dla silnej regeneracji skóry, czy silisorg z krzemem dla dobrej kondycji skóry.

Czy mezoterapia jest bezbolesna?

Tak, szczególnie gdy używa się aparatu podciśnieniowego, który minimalizuje dyskomfort podczas zabiegu.

Jakie efekty można uzyskać dzięki zabiegowi PRP i mezoterapii?

Efekty to m.in. lepsze napięcie skóry, wygładzenie mikrozmarszczek, blask skóry, oraz poprawa kondycji skóry owłosionej głowy.