Lifting twarzy bez skalpela laserem CO2 oraz Yag bydgoszczLaserowy lifting twarzy zwany też liftingiem twarzy bez skalpela staje się metodą coraz bezpieczniejszą i wykluczającą długą rekonwalescencję. Ma to związek z rozwojem technologii i pojawieniem się urządzeń, które w znacznie większym stopniu niż kiedyś kontrolują naświetlanie skóry, działają na tkankę nieporównywalnie dokładniej oraz w mniejszym stopniu ingerują w skórę przy zyskiwaniu podobnych, pożądanych efektów.

Do takich laserów należy właśnie CO2 oraz Yag, używany przez nas w poradni medycyny estetycznej Kwel-Med w Świeciu, nieopodal Bydgoszczy. Dlaczego jednak mówi się o liftingu bez skalpela?

Czym jest lifting twarzy bez skalpela?

Analogia ta wskazuje wprost na fakt, iż dzięki najnowocześniejszej technologii laserowej zyskuje się obecnie takie same efekty, co niegdyś tylko dzięki operacjom plastycznym, a dzieje się to bez jakiejkolwiek głębokiej ingerencji w strukturę skóry. W procedurze laserowego oczyszczania twarzy nie umieszcza się i nie wstrzykuje żadnych ciał obcych.

Po zabiegu nie pozostają blizny, a komplikacje zdarzają się bardzo rzadko. Wynika to m.in. stąd, iż celem laserowego liftingu twarzy jest stymulowanie tkanek do wytwarzania naturalnych substancji, które mają znaczenie dla zachowania jej młodości, a nie bezpośrednie wpływanie na strukturę tkanek i ich zmiana.

Do dwóch nowoczesnych laserów stosowanych w medycynie estetycznej należą – CO2 i Yag.

Na czym polega lifting twarzy laserem CO2?

Laser CO2 jest sprawdzoną metodą leczenia. Podczas zabiegu wiązka lasera robi mikroskopijne otwory w skórze. Tym samym nieuszkodzone obszary tkanki są prowokowane do wypełnienia i gojenia ubytków.

Do najważniejszych efektów zastosowania lasera CO2 należy zaliczyć:

  • jako podstawowy – odmłodzenie i ujędrnienie okolicy poddanej zabiegowi, a także –
  • usuwanie plam starczych i innych przebarwień,
  • usuwanie zmarszczeń i nierówności skóry (również jej wiotkości),
  • oraz usuwanie blizn i innych niedoskonałości skóry.

Laseroterapia CO2 przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym z wykorzystaniem kremu. Do uzyskania pełnych efektów wymagane jest przeprowadzenie 3 lub 4 zabiegów z jednomiesięcznymi przerwami. Po każdym z nich skóra regeneruje się około 7 dni.

Efekty porównywalne są do dermabrazji – właściwie zabieg nazywa się zamiennie „laserową dermobrazją”, lecz przy znacząco mniejszej inwazji w skórę, a tym samym znacznie krótszym czasie gojenia i braku powikłań.

Do podstawowych przeciwwskazań zastosowania lasera CO2 należą: ciąża i karmienie piersią, keloidy, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, choroba nowotworowa, infekcje i stany zapalne skóry oraz kilka chorób skóry, m.in. bielactwo i łuszczyca.

Jak przebiega lifting twarzy laserem Yag?

W przeciwieństwie do dawniej używanych laserów, Yag posiada kilkadziesiąt wiązek laserowych, zamiast jednej. Tworzą one skupiska mikrourazów termalnych w naskórku i skórze właściwej, co stymuluje je do reepitelializacji (regeneracji), a nowe komórki do wzrostu.

Do efektów uzyskiwanych dzięki zastosowaniu lasera Yag, poprzez kontrolowane złuszczenie naskórka i przebudowę kolagenu, należy przede wszystkim:

  • ujednolicenie kolorytu skóry i redukcja przebarwień,
  • wygładzenie powierzchni skóry,
  • likwidacja zmarszczek i innych niedoskonałości,
  • oraz co najważniejsze – „zagęszczenie skóry”, które jest skutkiem obkurczenia i wzmocnienia ścian naczyń krwionośnych, przebudowy kolagenu i skrócenia włókien kolagenowych; gęstość skóry wzrasta, zwiększa się również jej napięcie, co nadaje nowy, dawny, wygląd całej twarzy.

W celu uzyskania pożądanych efektów należy przeprowadzić zabieg 3-5 razy z kilkutygodniowymi przerwami. Rekonwalescencja trwa tydzień, a spośród przykrych dolegliwości pozabiegowych wymienić należy kilkugodzinne uczucie pieczenia i zaczerwienienie okolicy poddanej zabiegowi. W kolejnych dniach skóra zaczyna się złuszczać, co zwykle nie przekracza siedmiu dni.

Do podstawowych przeciwwskazań do laseroterapii Yag należą: ciążka, cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, wszczepiony rozrusznik serca oraz wiele innych, skojarzonych z chorobami skóry oraz przyjmowaniem leków. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem nasz lekarz specjalista medycyny estetycznej ustali, czy pacjentka spełnia warunki ku temu, by zabieg przeprowadzić.

Lifting twarzy laserami CO2 i Yag niesie ze sobą podobne efekty – w badaniach naukowych nie stwierdzono, by znacząco one od siebie odbiegały. O szczegółach działania laserów i przebiegu zabiegu dokładnie poinformuje Państwa nasz lekarz medycyny estetycznej. Po badaniu zaleci również wybór optymalnej dla skóry metody laseroterapii.