Depilacja laserowa (inaczej fotodepilacja) to zabieg służący usunięciu niepożądanego owłosienia, polegający na uszkodzeniu macierzy włosa poprzez światło lasera, które jest absorbowane przez melaninę znajdującą się w mieszku włosa będącego akurat w fazie wzrostu. Zabieg depilacji laserowej, przeprowadzony przez wykwalifikowany personel przy zastosowaniu odpowiedniego lasera, daje dobre efekty. Usuwa niechciane włosy bezinwazyjnie i nie uszkadza skóry. Pierwszy zabieg zawsze powinien być poprzedzony oceną stanu skóry przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej, który oceni stan, typ skóry oraz rodzaj włosa, co z kolei umożliwi właściwe dobranie parametrów lasera.

Jak długo trwa zabieg i dlaczego trzeba go powtarzać?

To zależy od obszaru ciała, na którym się go wykonuje oraz rodzaju i koloru włosa. Zabieg może trwać od 15 minut do 1 godziny. Powtarzalność zabiegów zależy od indywidualnych cech organizmu – rodzaju włosa, szybkości wzrostu – zwykle są to odstępy 4-8 tygodniowe. Nie wszystkie włosy rosną równocześnie, więc naświetlić i usunąć można tylko te, które są w fazie aktywnego wzrostu, czyli są widoczne nad powierzchnią skóry. Włosy będące w innych fazach wzrostu nie przyjmą wystarczającej dawki lasera i odnowią się. Dlatego, aby zniszczyć wszystkie włosy, wymagana jest seria zabiegów. Dopiero wtedy możemy liczyć na to, że usunięte zostanie do 90% włosów. Pozostałe będą prawie niewidoczne i z reguły nie przeszkadzają Pacjentkom. Później zaleca się wykonywanie zabiegów „przypominające” – zwykle raz do roku.

Depilacja laserowa bydgoszcz

Czy istnieją przeciwwskazania do depilacji laserowej?

Przede wszystkim będą to:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • łuszczyca, bielactwo, stany zapalne, alergie i choroby skóry,
  • skłonność do bliznowacenia i przebarwień,
  • przyjmowanie leków lub ziół fotouczulających (należy przestać je przyjmować 3 tygodnie przed zabiegiem),
  • nadmierna opalenizna (opalona skóra absorbuje zbyt dużą ilość energii świetlnej, a przez to depilacja okaże się mniej skuteczna).

Stopień odczuwania bólu w czasie depilacji laserowej jest uzależniony od indywidualnej wrażliwości, lokalizacji owłosienia oraz grubości i koloru włosów. W momencie naświetlania laserem odczuwa się delikatne kłucie bądź pieczenie. Jednak dyskomfort zabiegu niwelowany jest przez unikalną głowicę chłodzącą zamontowaną w laserze Elysion. Istnieje też możliwość znieczulenia depilowanego obszaru maścią.

W jaki sposób przygotować się do depilacji laserowej?

Pierwszy zabieg powinien być poprzedzony konsultacją dermatologiczną. Lekarz oceni stan skóry i przeprowadzi szczegółowy wywiad, po czym zostanie wykonana próba laserowa. Przed zabiegiem skórę należy ogolić i umyć, pamiętając, żeby nie nakładać na nią żadnych kremów, balsamów ani dezodorantów.

Jak postępować z laserowo wydepilowaną skórą?

Przede wszystkim unikać ekspozycji na ostre słońce. Bezpośrednio po zabiegu na skórze pojawia się rumień, który znika jednak kilka godzin po zabiegu. Dodatkowo występuje drobny obrzęk okołomieszkowy – jest to naturalna reakcja skóry świadcząca o prawidłowym przeprowadzeniu zabiegu.

Po laserowej depilacji twarzy bezpieczniej zrezygnować z wykonywania makijażu, aby nie podrażniać naskórka, nie ma natomiast przeciwwskazań, aby umalować się następnego dnia, kiedy już zejdzie zaczerwienienie.

Wszystkie niezbędne informacje zostaną Państwu udzielone w klinice Kwel-Med, do odwiedzenia której zachęcamy Panie i Panów.