Ultradźwięki to fale dźwiękowe o częstotliwości ponad 20 000 Hz (20 kHz), których wysoka częstotliwość sprawia, że są niesłyszalne dla ludzkiego ucha; w medycynie mają szerokie zastosowanie w diagnostyce i terapii już od lat 70-tych XX wieku. W kosmetologii natomiast stosuje się je jako nieinwazyjny sposób na spowolnienie i odwrócenie procesów starzenia skóry i jej rewitalizacji.

Jakie ultradźwięki dla kogo?

W medycynie estetycznej wykorzystuje się fale akustyczne o rożnych częstotliwościach i mocach, od których zależy to, jak głęboko mogą wniknąć w tkanki. Górne warstwy skóry penetrowane są przez ultradźwięki o częstotliwości 20-50 kHz, dłuższe – dotrą do głębszych warstw. W kosmetyce twarzy stosuje się fale o częstotliwości 30 kHz, które mogą dotrzeć aż do skóry właściwej. Do terapii pozostałych części ciała najpowszechniej wybiera się fale o częstotliwości 10 kHz.

Działanie ultradźwięków jest zawsze podobne: wpływają one na poszerzenie przestrzeni międzykomórkowych skóry, co poprawia jej chłonność – dlatego stosuje się je w połączeniu z różnego typu preparatami terapeutycznymi. Wibracja fal dźwiękowych wykonuje swego rodzaju masaż głęboki skóry, intensyfikując aktywność jej komórek i pobudzając je do regeneracji.
Dobroczynny wpływ fal ultradźwiękowych pozwala na przywrócenie pięknego wyglądu skóry, cierpiącej na różne przypadłości.

Ultradźwiękowa terapia trądziku

Ultradźwięki - kawitacja z falą radiową bydgoszcz

W przypadku trądziku pospolitego peeling kawitacyjny przyspieszy procesy gojenia, spłyci istniejące blizny potrądzikowe; usunięte zostaną obumarłe komórki, zaskórniki. Terapeutycznie stosuje się go co dwa tygodnie, później – dla podtrzymania efekty jako zabieg pielęgnacyjny – raz w miesiącu. Można go połączyć z sonoforezą lub fonoforezą, by wprowadzić substancje odżywcze, pielęgnacyjne lub lecznicze do głębszych warstw skóry.

Natomiast trądzik różowaty będzie wymagał dodatkowego zastosowania zabiegu ultradźwiękami o częstotliwości 22-28 kHz lub 1 MHz – zależnie od wykorzystywanego w terapii urządzenia – oraz wprowadzenia żelowego preparatu z metronidazolem czy witaminą PP, a przy wielu rozszerzonych naczynkach – zastosowania arniki.

Trądzik różowaty leczymy zabiegami ultradźwiękowymi przeprowadzanymi co 2-3 dni. Bardzo korzystną opcją jest dołączenie do fali o częstotliwości radiowej oraz głowicy CPL lasera X-lase.

Ultradźwięki w terapii rozszerzonych naczynek krwionośnych i zaczerwienień na twarzy

Tego typu zmiany możemy zredukować, przeprowadzając 5-6 zabiegów w ciągu 2-3 dni, w czasie których wprowadza się preparaty zawierające arnikę, wit. K, wit. C, biorubinę, escynę, rutynę. Podtrzymująco zaleca się przeprowadzanie zabiegów co miesiąc.

Skojarzenie ultradźwięków z odpowiednimi środkami terapeutycznymi by usunąć przebarwienia

Ilość potrzebnych zabiegów w będzie zależna od indywidualnych predyspozycji organizmu. Korzystne zmiany obserwuje się, stosując na zmienioną kolorystycznie skórę ultradźwięki oraz kwas trójchlorooctowym o stężeniu od 2 do 5%, kwas mlekowy lub askorbinowym.

Zabiegi ultradźwiękowe zredukują zacienienia i obrzęki wokół oczu

Fale ultradźwiękowe poprawią mikrokrążenie i przemianę materii w tej części twarzy, rozbiją komórki tłuszczowe i podskórne stwardnienia. Skuteczność tego typu działań podniesie zastosowanie wit. K. Powinny być one podejmowane na początku co 2-3 dni, później – raz w tygodniu do uzyskania pożądanego efektu i jego utrzymania.

Ultradźwięki wygładzą zmarszczki, poprawią napięcie skóry – „lifting bez skalpela”

Efekt liftingujący uzyskamy, wybierając terapię skojarzoną: ultradźwięki, mikrodermabrazję, mezoterapię wykorzystującą kwas hialuronowy, polidezoksyrybonukleotydy czy witaminy.
Ciekawym zastosowaniem ultradźwięków jest wykorzystanie ich do miejscowej redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Zastosowanie zogniskowanych ultradźwięków prowadzi do zniszczenia komórek tłuszczowych, które są później wydalane w przebiegu procesów przemiany materii.

Zastosowanie ultradźwięków do przedłużania i zagęszczania włosów

Fale ultradźwiękowe, oddziałując na miejsca połączenia włosa naturalnego i dodanego, aktywizują procesy we włosach naturalnych, wpływają na ich kondycję, nie wywierając przy tym negatywnego wpływu na skórę głowy.

Sprawdź w Centrum Medycznym Kwel-Med, co ultradźwięki mogą zrobić dla Ciebie.