Laserowe usuwanie kurzajek bydgoszczKurzajki to niemili goście odwiedzający najczęściej powierzchnię skóry dłoni, ust i stóp. Za ich tworzenie się odpowiada wirus HPV (Human Papilloma Virus), znany pod nazwą brodawczaka ludzkiego. Jest on również odpowiedzialny za powstawanie brodawek płciowych.

Jak wyglądają i czym są kurzajki?

Dotychczas odkryto ponad 100 jego odmian i każda wywołuje innego rodzaju brodawki. Zazwyczaj mają one chropowatą strukturę, szarobrunatny kolor, kilkumilimetrową wielkość i są stosunkowo twarde. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, iż są zakaźne.

Zarazić się nimi można przez dotyk, a jako że umiejscowione są często na dłoniach, do tego typu przenoszenia wirusa dochodzi równie często, co do zakażenia przez wspólne użytkowanie przedmiotów służących do higieny osobistej, jak chociażby ręczników.

Kolejną ważną cechą kurzajek jest to, iż potrafią się zadomowić na naszej skórze na wiele lat, a także mogą się namnażać w bliskiej okolicy, do czego prowadzi ich rozdrapywanie. Mówi się o nich, że są „nieprzewidywalne” bo bywa, że zadziwiająco długo utrzymują się na skórze, a innym razem nierzadko zostają szybko usunięte przez układ odpornościowy organizmu bez jakiegokolwiek leczenia. Kiedy więc większość preparatów zalecanych przez farmaceutów nie pomaga, pozostaje tylko pomoc medyczna, a do stosowanych w niej najnowocześniejszych zabiegów zalicza się laserowe usuwanie kurzajek.

Jak przebiega laserowe usuwanie kurzajek?

Zabieg ten jest stosunkowo prosty, krótki, gdyż trwa zaledwie kilka minut i bezbolesny, stosuje się w nim bowiem miejscowe znieczulenie kremem. Może pozostawiać nieznaczne blizny, które z czasem bledną, nie są to jednak ślady, które powinny niepokoić, jako że ten sam laser CO2 ma zastosowanie w usuwaniu blizn. Skóra po nim regeneruje się około siedmiu dni.

Podczas zabiegu wiązka lasera jest kierowana na kurzajkę, która zostaje wypalona. W przypadku istnienia wielu kurzajek wypala się jednorazowo zaledwie dwie lub trzy i chociaż planuje się wykonanie zabiegu na pozostałych, to zdarza się, że znikają one samoczynnie – mechanizm ten nie został dotąd wyjaśniony. Bywa i tak, że lekarz po dokonaniu diagnozy stanu skóry i kurzajek może zalecić powtórzenie zabiegu na wypalonych już brodawkach po to, by upewnić się, że zniszczeniu uległy wszystkie komórki zakażone wirusem.

Jakie są zalety laserowego usuwania kurzajek?

W przeciwieństwie do innych zabiegów należy wskazać, że laseroterapia kurzajek:

  • nie pozostawia odbarwień na skórze,
  • jest bardzo precyzyjna – ewentualny, gojący się ślad po niej ma najmniejszy obszar,
  • nie jest bolesna, jak chociażby elektrokoagulacja (przyżeganie prądem).

Do podstawowych przeciwwskazań zastosowania lasera CO2 należą: ciąża i laktacja, keloidy, zaburzenia krzepnięcia krwi, nowotwory oraz infekcje i stany zapalne skóry. W czasie konsultacji, badania i kwalifikacji do zabiegu laserowego usuwania brodawek nasz lekarz medycyny estetycznej udzieli Państwu pełnych wyjaśnień dotyczących wskazań, przeciwwskazań oraz efektów laseroterapii.

Nasza Klinika medycyny estetycznej Kwel-Med znajduje się w Świeciu niedaleko Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim.