Kawitacja ultradźwiękowa, zwana również liposukcją kawitacyjną, to zabieg przeznaczony do usuwania tkanki tłuszczowej za pomocą fal radiowych. Natomiast pojęcie kawitacji oznacza – zjawisko fizyczne polegające na zmianie stanu materii z fazy ciekłej na gazową.
W procesie zabiegu medycyny estetycznej sprowadza się to do rozbijania cząsteczek tłuszczu poprzez niszczenie ich błon komórkowych.
Dzięki temu komórki tłuszczowe przestają tworzyć skupiska, a ich zawartość w większości zostaje odprowadzona przez układ krwionośny do wątroby, gdzie jest rozkładana. Pozostała w przestrzeni międzykomórkowej część tłuszczu zostaje usunięta przez makrofagi.
Jak przebiega zabieg kawitacji ultradźwiękowej?
Czas wykonania zabiegu zazwyczaj nie przekracza 45 minut.
Jest on niezwykle prosty, a może być nawet dla Pacjenta przyjemny. Polega bowiem na masowaniu dużą i gładką głowicą odpowiednio nawilżonej skóry. Ultradźwięki w tym czasie wnikają głęboko w ciało i rozbijają komórki tłuszczowe. Nie towarzyszą mu żadne nieprzyjemne uczucia i jest bezbolesny. Nie niesie też ze sobą jakichkolwiek komplikacji, nawet najmniejszych w postaci zaczerwienienia skóry.
Dla skuteczności kawitacji niebagatelne znaczenie ma fakt, iż znacząco podnosi ją odpowiednie nawodnienie komórek organizmu. Dlatego też na kilka dni przed wykonaniem zabiegu prosi się Pacjentów o picie większych niż zazwyczaj ilości niegazowanej wody.
Co należy wiedzieć o kawitacji ultradźwiękowej?
Wśród istotnych informacji na temat zabiegu należy wymienić fakt, iż:
- kawitacja ultradźwiękowa nie jest wykonywana w obrębie głowy i szyi, służy ona rozbijaniu większych partii tłuszczu i stosuje się ją najczęściej w okolicach: brzucha, bioder, ud, pośladków, boczków, czy rąk,
- efektywność zabiegu zależy w dużym stopniu od jego prawidłowego wykonania; brak wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii może niwelować jego efekty, a nawet stanowić zagrożenie dla Pacjenta,
- wraz z redukcją tkanki tłuszczowej organizm pozbywa się również toksyn,
- fale ultradźwiękowe nie niszczą innych komórek, poza tłuszczowymi.
Czemu kawitacja ultradźwiękowa?
Jest to jedyna metoda poza chirurgiczną liposukcją, która pozwala dotrzeć bardzo głęboko pod skórę i usunąć tłuszcz. Po serii zabiegów efekty są bardzo wyraźne. Kawitacja jest skuteczna w usuwaniu cellulitu zarówno o typie mieszanym, jak i tłuszczowym. Po zabiegu wykonuje się drenaż limfatyczny, który wspomaga spalanie nieodprowadzonego do wątroby tłuszczu. Ponadto kawitację ultradźwiękową można uznać za zabieg antystresowy i relaksujący.
Kawitacja ultradźwiękowa nie powinna być stosowana w następujących schorzeniach i stanach: w czasie ciąży i karmienia, w chorobach nowotworowych, cukrzycy, przy istnieniu chorób naczyń krwionośnych, posiadaniu rozrusznika serca, zakrzepicy i zaburzeniach metabolizmu tłuszczu.
W klinice Kwel-Med, znajdującej się w Świeciu niedaleko Bydgoszczy, zabieg kawitacji wykonuje lekarz medycyny estetycznej.
Zapewnia to komfort i pełne bezpieczeństwo naszym Pacjentom.