Liposukcja to najprościej rzecz ujmując zabieg odessania tkanki tłuszczowej. Dzięki specjalnemu systemowi regulacji podciśnienia w strzykawce (liposukcja strzykawkowa) możliwa jest bardzo precyzyjna praca- bez uszkodzenia nerwów zaopatrujących skórę, bez późniejszych nierówności. Jest to też znakomita metoda likwidacji cellulitu- wtedy odsysamy niewiele tkanki tłuszczowej ale dzięki odpowiednio wyprofilowanej kaniuli przerywamy zrost pomiędzy skórą a tkankami głębokimi (zrosty  te powodują tworzenie się tzw. skórki pomarańczy).

Zabieg jest bardzo bezpieczny. W Nowy Jorku przeanalizowano 1001 niepowodzeń stanowiących zagrożenie życia a związanych z przeprowadzeniem jakiejkolwiek procedury medycznej. Okazało się że tylko 5 procedur (spośród 1001) stanowiła liposukcja- a należy wziąć pod uwagę, ze jest to najczęściej wykonywany zabieg chirurgii plastycznej w USA.

O bezpieczeństwie zabiegu decyduje to, ze jednorazowo działamy w jednej a maksymalnie w dwóch okolicach, jak i to, ze stosujemy znieczulenie miejscowe, co umożliwia kontakt z pacjentem przez cały czas trwania zabiegu.

Istota zabiegu

Aby zabieg był całkowicie bezpieczny nie należy dawać się skusić tanią ofertą, a raczej w trosce o swoje zdrowie zainwestować nieco więcej w zabieg wykonany przez doświadczonego zabiegowca.

Nie zaszkodzi zapytać zarówno o doświadczenie lekarza w wykonywaniu danych zabiegów jak i o to czy i jaką ma specjalizację. Sensowne wydaje się opisanie przebiegu zabiegu. Najpierw znieczula się punktowo miejsca wkłucia (zwykle 2), potem przez te miejsce przy pomocy cienkiej kaniuli wprowadza się płyn znieczulający, który jednocześnie rozpuszcza tkankę tłuszczową umożliwiając jej odessanie.

brzuch przed liposukcją

Ile trwa zabieg?

Po odczekaniu ok. 20- 30 minut uzyskujemy efekt znieczulający i przy użyciu nieco grubszej kaniuli odsysamy tkankę tłuszczową. Pacjent czuje ruchy kaniuli w ciele- co niektórzy postrzegają jako nieprzyjemne ale nie występuje bolesność. Niezależnie od odessanej tkanki tłuszczowej wywołujemy również stan zapalny w tkance która pozostanie, dzięki czemu będzie ona stopniowo metabolizowana.

Tak więc ostateczne efekty zaobserwujemy po ok. 6 tygodniach.

Najczęściej liposukcję wykonujemy w:

  • obrębie brzucha,
  • boczków,
  • zewnętrznych oraz wewnętrznych stron ud,
  • tylnych części ramion,
  • okolic łokci oraz kolan
  • a także podbródka.

Po zabiegu przez ok. 2 doby może występować niewielkie wyciekanie płynu z otworów przez które były wprowadzane kaniule a przez kilka dni będzie utrzymywała się niewielka bolesność okolicy poddanej zabiegowi – przypominająca zakwasy po intensywnych ćwiczeniach.

Dla zobrazowania stopnia dyskomfortu przytaczam zwykle opis mojej Pacjentki z jednego z krajów Półwyspu Arabskiego, która dzień po zabiegu pojechała na motocyklu z Warszawy do Zakopanego!

Wykonana liposukcja

Po przeprowadzeniu liposukcji można wykonać Lipotransfer (lipofiling). Zabieg polega na podaniu tkanki tłuszczowej w miejsce gdzie jest jej niedobór. Tkanka tłuszczowa najczęściej jest podawana na twarz, także lipotransfer pod oczy (tu nie ma żadnej innej metody która byłaby choć w przybliżeniu tak skuteczna), na piersi, na grzbiety dłoni oraz na wszelkie blizny. Nie chodzi tu tylko o efekt wypełnienia.

Tkanka tłuszczowa zawiera również komórki macierzyste- które dają możliwość regeneracji tkankowej. Dzięki temu efekty podania tkanki tłuszczowej są bardzo naturalne a efekty odmłodzenia- spektakularne.

Po podaniu na twarz pacjentki zwykle po 2- 3 m-cach wyglądają kilkanaście lat młodziej.

W odróżnieniu od kwasu hialuronowego 40- 60% tkanki tłuszczowej pozostaje na zawsze w miejscu podania (ponieważ jest to żywa, własna tkanka), stąd w wielu przypadkach jest to zabieg na długie lata- porównywalny z klasycznym zabiegiem chirurgicznym ale bez blizn, bez kilkudniowej rekonwalescencji, bez ryzyka związanego ze znieczuleniem.