Samo słowo „prostata” często wywołuje u mężczyzn irracjonalny lęk i kojarzone jest z chorobą. Nie wszyscy wiedzą, że oznacza ono gruczoł krokowy, który znajduje się tuż pod pęcherzem i wchodzi w skład układu moczowo – płciowego każdego mężczyzny. Wraz z osiąganiem dojrzałego wieku i związanymi z tym zmianami hormonalnymi, u wielu mężczyzn dochodzi do łagodnego przerostu tego gruczołu, co jest naturalnym następstwem procesu starzenia organizmu. Taki przerost najczęściej dotyczy prawidłowych komórek, ale bywa, że może mieć charakter nowotworowy.
Dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli kontrolne badania u urologa, na które powinien zgłaszać się każdy mężczyzna po ukończeniu 50 roku życia. Wczesna diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia prostaty jest w stanie zapobiec wielu powikłaniom, które mogą wystąpić w przypadku zlekceważenia problemu.
Dlaczego mężczyźni unikają lekarza?
Dopóki przerośnięta prostata nie jest zbyt uciążliwa, większość mężczyzn bagatelizuje problem i stara się go nie zauważać. Wynika to z poczucia wstydu i obawy nie tyle przed diagnozą, co przed badaniem lekarskim, które budzi opór u większości pacjentów. Z racji swojego położenia (gruczoł przylega do tylnej ściany odbytu), prostatę bada się per rectum, czyli przez odbyt i to właśnie jest główny powód tego, że panowie unikają wizyty w gabinecie urologicznym.
Niestety, objawy łagodnego przerostu gruczołu prostaty z czasem się nasilają i dopiero wtedy pacjenci zgłaszają się do urologa. Ważne jest, aby uświadomić sobie, że efekty leczenia prostaty w dużej mierze zależą od momentu jego rozpoczęcia, dlatego warto pokonać obawy i jak najwcześniej zgłosić się do lekarza. Jeśli więc zauważysz u siebie pierwsze niepokojące objawy (zwiększenie częstotliwości oddawania moczu, uczucie parcia na pęcherz, słaby strumień moczu itp.), nie zwlekaj i natychmiast zapisz się na wizytę do urologa.
Mężczyźni z okolic Bydgoszczy pragnący zasięgnąć porady specjalisty, mogą to zrobić w gabinecie urologicznym w Świeciu, który specjalizuje się m.in. w leczeniu prostaty oraz innych chorobach układu moczowo – płciowego.
Czemu leczenie prostaty jest takie ważne?
Nieleczony przerost gruczołu krokowego może mieć bardzo poważne konsekwencje dla organizmu. Powiększająca się prostata blokuje przepływ moczu doprowadzając do stanów zapalnych różnych odcinków układu moczowego, a następnie do zastojów moczu, co w skrajnych przypadkach doprowadzić może do groźnej dla życia urosepsy.
Oprócz typowo medycznych skutków bagatelizowania schorzenia, równie ważne jest pogorszenie się codziennego komfortu życia pacjenta, które zdeterminowane jest ciągłą potrzebą oddawania moczu, a co za tym idzie nieprzespanymi nocami i ogólnym zmęczeniem. Mężczyźni dotknięci problemem przerośniętej prostaty miewają także obniżone libido, co prowadzi do frustracji i rozgoryczenia.
Masz problem – idź do urologa
Zaniechanie profilaktycznych badań prostaty, może mieć poważne konsekwencje, dlatego naprawdę nie warto tego odkładać. Przerost gruczołu krokowego to choroba powszechna, dotykająca znaczną część męskiej populacji, dlatego konieczność leczenia prostaty powinna być czymś oczywistym, a badania profilaktyczne obowiązkowym punktem w kalendarzu każdego pięćdziesięciolatka.